מפלי אנג'ל: פלא טבעי כל כך פנומנלי שקשה להאמין

אם לא שמעתם על מפלי אנג'ל בוונצואלה, רק דמיינו הרפתקה אמיתית של אינדיאנה ג'ונס בדרום אמריקה. כאן, חבוי עמוק בתוך הג'ונגל, נמצא פלא טבעי כל כך פנומנלי שקשה להאמין. המפל הגבוה בעולם נשפך מראש גבעה, מתנשא מעל ג'ונגלי האזמרגד, וצולל בחדות למים הגועשים למטה. אנג'ל פולס, הממוקם בפארק הלאומי קאנאיימה, מרשים בפני עצמו, אבל מה שהופך אותו למיוחד ומפתה עוד יותר הוא העובדה שהוא לא נגיש בקלות.

ההיסטוריה של מפל אנג'ל

למרבה האירוניה, שמו של המפל אינו קשור למלאכים או למים הנופלים מהשמים. עד אמצע שנות ה-50 איש לא ידע על פלא הטבע הזה. אפילו שבטי קמארקוטו-פמון הילידים, שאכלסו את העמק ליד אויאן-טפוי, התרחקו, מתוך אמונה שרוחות רעות שוכנות בזרימת המים העוצמתית. בשנת 1933, מחפש הזהב האמריקני ג'יימס קרופורד אנג'ל גילה בטעות את פלא הטבע בזמן שטס מעל ההר במטוס החד-מטוס שלו בשם "פלמינגו" בחיפוש אחר מרבצי עפרות.

מלאכים נופלים
תמונה: Mr.Angelfish, דרך ויקימדיה קומונס (CC BY-SA 4.0)
מלאכים נופלים
תמונה: benedict.adam, דרך ויקימדיה קומונס (CC BY 2.0)

כפי שרצה הגורל, אנג'ל, אשתו ושני חברים נחתו על פסגת ההר אך לא יכלו להמריא שוב בגלל צרות במטוס. בלית ברירה הם נאלצו לרדת ברגל. המסע לקח להם 11 ימים מפרכים. הידיעה על הרפתקה זו התפשטה במהירות, והמפל שגילה ג'יימס נקרא לכבודו.

מלאכים נופלים
תמונה: לואיס קרילו, ונצואלה, באמצעות ויקימדיה קומונס (CC BY 3.0)

אנג'ל פולס זכתה לתהילה עולמית בשנת 1949 כאשר מאמרה של העיתונאית רות רוברטסון על המסע המרגש דרך הג'ונגלים והמפגש עם פלא הטבע הזה פורסם במגזין נשיונל ג'יאוגרפיק.

מלאכים נופלים
תמונה: דייב מאסי / פליקר (CC BY 2.0)

המפל צולל מבקע בראש אויאן-טפוי לתוך מה שנקרא קניון השטן. גובה הנפילה החופשית הוא 979 מטר!

מלאכים נופלים
תמונה: דימיטריו לואיס / פליקר (CC BY-SA 2.0)

זהו המפל הבלתי מופרע הגדול ביותר בעולם.

מלאכים נופלים
תמונה: אריק קלבס קריסטנסן / פליקר (CC BY 2.0)

לפני ההגעה לקרקע, המים מתפזרים לחלקיקים עדינים והופכים לערפל, הנראה במרחק של מספר קילומטרים.

מלאכים נופלים
תמונה: דייגו דלסו, באמצעות ויקימדיה קומונס (CC BY 3.0)

בסוף 2009, נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס שינה את שמו של מפלי אנג'ל לקרפאקופאי-מרו, והסביר שהמפל היה חלק מהעושר הלאומי של המדינה הרבה לפני שג'יימס אנג'ל גילה אותו.

מלאכים נופלים
תמונה: Heribert Dezeo, דרך Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
מלאכים נופלים
תמונה: דייגו דלסו, באמצעות ויקימדיה קומונס (CC BY 3.0)

היכן נמצא מפלי אנג'ל?

המפל ממוקם בפארק הלאומי קאנאיימה, המשתרע על פני 11,500 מיילים רבועים של שממה בדרום ונצואלה. הפארק רשום כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו והוא אחד המקומות המרשימים בעולם. חלק גדול ממנו מכוסה בהרי שולחן, צוקים עוצרי נשימה ומפלים מקומרים יפהפיים. ההגעה לכאן אינה קלה, אבל דווקא הריחוק מהציוויליזציה הופכת את המקום הזה לכל כך מושך.

מלאכים נופלים
תמונה: Heribert Dezeo, דרך Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

איך מגיעים למפל הגבוה בעולם

חשוב לציין שהגעה למפלי אנג'ל ברכב היא בלתי אפשרית מכיוון שאין כבישים באזור. הדרך הפופולרית ביותר לבקר במפל היא לטוס לעיר קנאימה בוונצואלה. אין טיסות ישירות לקנאימה מקראקס, אז תצטרכו לעשות קונקשן בסיודד בוליבר או בפוארטו אורדז. ניתן לרכוש סיור חבילה הכולל טיול רגלי למפל וכן לינה, טיסות וארוחות. זוהי הדרך הקלה והחסכונית ביותר לחזות בפלא הטבע הזה.

מלאכים נופלים
תמונה: פרנסיס קאלף, באמצעות ויקימדיה קומונס (CC BY-SA 2.0)

תצוגה מקדימה: ז'נפול ראצוק, דרך ויקימדיה קומונס (CC BY 3.0)

איך היית מדרג את המקום הזה?

מפלי אנג'ל במפה:

איי הוואי: גן עדן בלתי נשכח עלי אדמות

קייפ ורדה: יעד לא מוערך באוקיינוס ​​האטלנטי